Střeva a střevní mikrobiom získaly v posledních letech ve vědě velkou pozornost. Je toho mnoho, co ještě nebylo objeveno a věřím, že v blízké budoucnosti přijde spousta dalších průlomových informací. Ale také mnohé již víme. Už otec medicíny Hippokratés řekl, že všechny nemoci začínají ve střevech. Ayurveda říká, že příčina veškerých nemocí je takzvaná „ama“, což jsou nahromaděné toxiny. Ty se hromadí kvůli slabému „agni“, neboli slabé trávící síle. Představte si to jako, že máte v žaludku oheň, když pěkně silně hoří, všechno se krásně stráví. Když ale zhasne nebo je slabý, tak se jídlo nestráví, nedostaneme z něho živiny a ještě nestrávené zbytky můžou sloužit jako potrava nesprávným bakteriím, které pak zatíží náš organismus.
Nyní i funkční medicína hledá příčiny většiny chronických onemocnění ve střevech. V našich střevech máme asi 100 trilionů mikrobů, které váží asi jedno až dvě kila. Jsou to hlavně bakterie a viry, ale najdeme tam i kvasinky, plísně a parazity. Jak se ukazuje, tak do určité míry to není naše tělo, které tráví jídlo a vyrábí si z něho vše potřebné. Ale jsou to právě tyto bakterie, které se jídlem živí a při tom vyrábí pro nás potřebné látky. Je to symbióza výhodná pro obě strany. Čím větší různorodost mikrobiomu, tím je zdravější a odolnější, protože mikroby spolu navzájem soupeří a vše zůstává v rovnováze. Také je pak těžší, aby se do těla dostal nový patogen. Mohli bychom tedy říci, že čím zdravější a různorodější je naše mikrobiota, tím jsme odolnější vůči vnějším infekcím.
Každý člověk má jiné složení mikrobiomu, protože se odvíjí od toho, co jíme, a celkového životního stylu. Takže i náš vlastní mikrobiom se stále mění. Ale základ zůstává stejný a ten se vytváří hlavně do třetího roku života. Nejvíce ho ovlivní to, zda jsme se narodili normálním či císařským porodem, zda a jak dlouho jsme byli kojeni. Mateřské mléko obsahuje látky a prebiotika pro miminko, které se mění každý den přesně podle potřeb miminka. Tyto potřeby tělo maminky okamžitě zjistí, když se miminko přisaje na prso. Jak dokonalé. Nikdy nebudeme chytřejší než příroda a než naše vlastní těla. Pamatujte na to. Starejte se o své bakterie a ony se postarají o Vás. Nejsme totiž to, co jíme, ale to co jedí ony a to, v co to jídlo přetvoří.